ABD’den yasa dışı göçmenleri sınır dışı açıklaması

Beyaz Saray, ABD Yüksek Mahkemesi’nin, yasa dışı göçmenlerin hudut dışı edilme sürecini hızlandıran 42. kanunun (Title 42) devamına yönelik kararına “uyacaklarını” açıkladı.

Beyaz Saray Basın Sekreteri Karine Jean-Pierre yazılı açıklamasında, “Yüksek Mahkeme’nin bugünkü kararı, mevcut 42. kanunun siyasetini yerinde tutarken 2023’te mevzuyu gözden geçirme tarafında oldu. Elbette karara uyacağız ve Mahkeme’nin incelemesine hazırlanacağız” tabirlerine yer verdi.

Jean-Pierre, “Aynı vakitte, 42. kanun kaldırıldığında sonu inançlı, sistemli ve insancıl bir formda yönetmek için hazırlıklarımızı sürdürüyoruz ve göç için yasal yolları genişletmeye devam edeceğiz” dedi. Açıklamada, 42. kanunun bir göçmenlik uygulama tedbiri olmadığını, bunun için süresiz uzatılmaması gerektiğini belirten Jean-Pierre, şunları kaydetti:

“Bozuk göçmenlik sistemimizi nitekim düzeltmek için, Kongre’nin ABD Başkanı Joe Biden’ın göreve başladığı birinci gün önerdiği üzere kapsamlı göçmenlik ıslahatı tedbirlerini geçirmesine gereksinimimiz var. Bugünkü karar Kongre’deki Cumhuriyetçilere, kapsamlı ıslahat tedbirlerine takviye verme yoluyla Biden’ın talep ettiği hudut güvenliği için ek fonları sağlayarak sınırımızdaki sorunu çözmek için politik parmak sallamanın ötesine geçmek ve Demokrat meslektaşlarına katılmak için çokça vakit veriyor.”

ABD’NİN GÖÇMEN SORUNU

ABD İç Güvenlik Bakanlığı yaklaşık 2 hafta önce, eski ABD Başkanı Donald Trump zamanında çıkarılan ve yasa dışı göçmenlerin hudut dışı edilme sürecini hızlandıran, fakat kamuoyunda vakit zaman tartışmalara neden olan kelam konusu kanunun uygulamasının kaldırılmasına yönelik geçen hafta hazırlıklar yapıldığını açıklamıştı.

Bakanlığın internet sitesinde, uygulamanın 21 Aralık’ta son bulacağı, sonrasında ülkeye kanunsuz girişlerin engellenmesi, hudut süreçlerindeki verimliliğin yükseltilmesi için işçi, ulaşım, tıbbi dayanak ve tesislerin artırılması, gözaltı ve kovuşturma üzere uygulamaların sıkılaştırılması üzere yollara başvurulacağı duyurulmuştu.

Özellikle Meksika’ya sonu bulunan Cumhuriyetçi eyaletler 42. kanunun kaldırılma planına reaksiyon gösterirken, Teksas’ın El Paso üzere sona yakın kimi kentlerde yasa dışı göçmen akınına karşı acil durum ilan edilmişti.

New York Belediye Başkanı Eric Adams da 42. kanunun kaldırılması halinde New York’un tekrar göçmen akınına uğrayabileceği ikazında bulunarak, Kongre ve federal hükümetten finansal yardım davetinde bulunmuştu.

ABD İç Güvenlik Bakanlığı, 42. kanun uygulamasının sona ermesi sonrasında Meksika hududundan günlük 9 ila 14 bin kişinin sonu geçmeye çalışabileceği istikametinde açıklamada bulunmuştu. (AA)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir