Araştırma: Hit şarkıları yapay zeka ile önceden tespit etmek mümkün

Bilim insanları, istatistiksel ve makine tahsili sistemlerini kullanarak tanınan olabilecek müziklerin yapay zeka ile tespit edilebileceğini öngördü. New Atlas sitesinin haberine nazaran, araştırmada, bedenlerine ritim ve PPG kalp ritmi sensörü takılan 18 ila 57 yaşları ortasındaki 33 deneğe, müzik yayıncıları tarafından seçilen yakın periyotta piyasaya çıkmış 24 modül dinlettirildi.

POPÜLER OLUP OLMAYACAĞI VARSAYIM EDİLEBİLİR

İşitsel deneyin akabinde iştirakçiler, dinledikleri müzikler hakkında rahatsız edici olup olmadığı, daha evvel duyup duymadıkları ve muhtemelen arkadaşlarına tavsiye edip etmeyecekleri üzere soruları yanıtladı. İştirakçilerin nöral (sinirsel) yansılarını farklı tiplerden 24 müzik dinleterek inceleyen araştırmacılar, istatistiksel ve makine tahsili tekniklerini kullanarak yapay zeka ile hit şarkıların evvelden tespit edilebileceği bulgusuna ulaştı.

“HİT MÜZİKLERİ NEREDEYSE BELİRLEYEBİLDİK”

Araştırmacılar, elde edilen bilgiler doğrusal bir istatistiksel model aracılığıyla işlendiğinde, modüllerin popülerlik iddiasını yüzde 69 olarak bulurken, bu datalar yapay zekanın makine öğrenme sistemi kullanarak yaptığı değerlendirmede ise bu oran yüzde 97,2’ye çıktı.

Claremont Graduate Üniversitesi profesörü ve yayınlanan araştırmanın başyazarı Profesör Paul Zak, konuya dair yaptığı açıklamada, “Makine tahsilini nörofizyolojik bilgilere uygulayarak, hit müzikleri neredeyse harika bir halde belirleyebildik” dedi.

“33 kişinin sinirsel aktivitesinin, milyonlarca kişinin yeni müzikleri dinleyip dinlemeyeceğini varsayım edebilmesi hayli heyecan verici.” diyen Profesör Zak, bu denli doğruluğa yakın bir datanın daha evvel elde edilmediğine işaret etti.

Zak, araştırma sonucunda kayıt altına alınan beyin sinyallerinin, deneklerin ruh hali ve güç seviyeleriyle bağlantılı beyin ağlarının aktifliğini yansıttığını kaydetti. Gelecekte bu çalışmada da kullanılan giyilebilir nörobilim teknolojilerinin yaygınlaşması durumunda, insanların kendilerine uygun cümbüşe yönlendirilebileceğini vurgulayan Profesör Zak, “Yüzlerce seçenek yerine, yalnızca iki veyahut üç seçenek sunulabilir, bu da keyif alacakları müziği seçmelerini daha kolay ve daha süratli hale getirir” değerlendirmesine bulundu.

Zak, müzik şirketlerinin, dinleyicilerin müzik listelerine kaydedebilecekleri tanınan olma ihtimali yüksek müzikleri belirlemek için de bu çalışmanın kullanılabileceğini lisana getirdi.

Araştırmada, dinletilen müzikler, 700 binden fazla dinlemeye ulaşması durumunda popüler (hit) kabul edildi.

Öte yandan, araştırmada, deneklerden elde edilen dataların toplumsal beğeni ve zevkleri kestirim etmeyi kolaylaştırabileceği de vurgulandı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir