Bakan Kirişci: 2023’te envanterimize ilk defa mülkiyeti bize ait olan yeni hava araçlarımız girecek

Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişci, ‘2022 Yılı Orman Yangınlarıyla Gayret Kıymetlendirme ve Basın Toplantısı’na katıldı. Orman Genel Müdürlüğü Havacılık Daire Başkanlığı THK Üniversitesi Kampüsü’nde düzenlenen programda konuşan Bakan Kirişci, geçen yıl 39 olan helikopter sayısını 55’e, uçak sayısını 3’ten 20’ye, İHA sayısını 4’ten 8’e yükselttiklerini belirtti.

Bakan Kirişci, “Ayrıca rezerv güç olarak 25 helikopter, 2 uçak ve 2 İHA hazır biçimde beklemektedir. Hükümetlerimiz periyodunda alınan önlemler sayesinde 40 dakika olana müdahale mühleti şu anda 10 dakikaya inmiş durumda, çalışmamız daha da aşağıya nasıl çekileceği yönündedir” dedi.

Bakan Kirişci, 2023 yılında envantere katılacak uçak ve helikopterlere ilişkin, “Gururla söyleyebiliriz ki, dünyada yangına en süratli müdahale, Türkiye’de yapılıyor. 2023 yılında envanterimize, birinci kez, mülkiyeti bize ilişkin olan ve su atan yeni hava araçlarımız girecektir. Bunlardan birincisi, TUSAŞ ve Sikorsky tarafından ortak üretilen yangın söndürme helikopteri. Bu helikopterimiz, 2,5 ton su atabilecek ve orman yangınlarında gece de vazife yapabilecektir. Önümüzdeki yıl, 4 amfibik özellikteki tanker uçak ile yüksek çözünürlükte manzara sağlayan, sayısal harita üreten misyon sistemleriyle teçhiz edilmiş 1 havadan idare uçağımız da filomuza dahil olacaktır. Yeniden mülkiyeti bize ilişkin yerli ve ulusal Gökbey helikopterlerimizi ve 16 uçağı daha envanterimize dahil ederek, filomuzu güçlendirmeyi hedefliyoruz” diye konuştu.

“TÜRKİYE, İHA TEKNOLOJİSİNİ KULLANAN BİRİNCİ AVRUPA ÜLKESİ”

Bakan Kirişci, İHA’ların ehemmiyetinden de bahsederek, “Milli gururumuz olan İHA’lar, yeşil vatanımızı müdafaada da çok büyük bir misyon ifa ediyor. Bu vesileyle, yerli ve ulusal üretimleriyle ülkemizin gururu olan TUSAŞ ve Baykar kümesine çok teşekkür ediyorum. Bu vesileyle merhum Özdemir Bayraktar’ı rahmetle anıyorum. İHA’larda kullanılan termal kameralar sayesinde çıkan yangınlar anında belirleniyor ve meteorolojiden alınan bilgilerle entegre edilerek müdahale planı hazırlanıyor. Türkiye orman yangınlarını gözetlemede İHA teknolojisi kullanan birinci Avrupa ülkesidir. İHA’larla anlık olarak, toplamda 3,5 milyon hektar alanı tarayabiliyoruz. Yangınla gayrette yararlandığımız bir başka teknoloji ise 162’si akıllı olmak üzere toplam 776 ‘Akıllı Yangın Gözetleme Kuleleri’dir. Yerli ve ulusal yazılımlarımız olan ‘Arz ve Yangın Karar Takviye Sistemi’ ile çıkmış yangınların, ilerleyen süreçte meteorolojik ve topoğrafik kaidelerde nasıl seyir izleyeceğini kestirim ederek, daha aktif bir formda müdahale etme yeteneğini elde ettik. Bu sistem sayesinde yangının seyri takip ediliyor ve mümkün risk altındaki yerleşim yerleri evvelden belirlenerek gerekli önlemlerin alınması sağlanıyor” sözlerini kullandı.

“ACİL DURUMLARDA BİRLİKTE HAREKET ETME KARARI ALDIK”

Bakan Kirişci, yangınların söndürülmesinde en değerli güç olan karadan müdahale ekiplerini de kıymetli ölçüde arttırdıklarını kaydederek, “Kara gücümüzü, 1350 olan arazöz sayımızı 1565’e, 692 olan iş makinesi sayımızı 756’ya, 2 bin 270 olan birinci müdahale aracımızı 2 bin 295’e, 21 bin olan işçi sayımızı 25 bine, 20 bin olan istekli sayımızı 113 bine çıkararak çaba kapasitemizi önemli oranda arttırdık. Ülke olarak orman yangınlarına karşı global iş birliklerini de geliştirmekteyiz. Kardeş ülke Azerbaycan ile imzaladığımız protokol çerçevesinde acil durumlarda birlikte hareket etme kararı aldık. 2003 ile 2022 tarihleri ortasında ağaçlandırma kapsamında 6,5 milyar fidan toprakla buluşturulmuştur. Önümüzdeki yıl 2023 amacımız olan 7 milyar sayısını rahatlıkla geçeceğimize inanıyorum” dedi. DHA

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir