Ekvador’da 6,7 büyüklüğündeki depremde ölenlerin sayısı 14’e yükseldi

Ekvador Cumhurbaşkanlığı sitesinden, Balao kentinin 6 kilometre kuzeydoğusunda meydana gelen 6,7 büyüklüğündeki zelzeleye ait yapılan açıklamada, ölenlerin sayısının 14’e yükseldiği, yaralılarının sayısının ise 446’ya çıktığı bildirildi. Ülkede sarsıntıdan en çok etkilenen kentlerin El Oro ile Azuay olduğu ve arama kurtarma çalışmalarının devam ettiği kaydedildi.

Yerel basında çıkan habere nazaran, zelzelede en az 360 bina yıkıldı. Ekvador Devlet Başkanı Guillermo Lasso, yıkımın yaşandığı kentleri ziyaret etti. Lasso, “Çalışmaların süratlice başlatılabilmesi için hükümet olarak gereken tüm mali kaynakları hemen sağladık. Hasar tespit çalışmaları başladı” dedi.

Depremden etkilenen Peru’da ise 1 kişi öldü

Depremden etkilenen Peru’nun kuzeyindeki Tumbes kentinde de 4 yaşındaki bir kız çocuğunun öldüğü, 73 kişinin de yaralandığı bilgisi paylaşıldı. Öte yandan Latin Amerika ülkelerinden Brezilya, Kolombiya ve Şili’den yapılan açıklamalarda Ekvador ile zelzeleden etkilenen Peru halkıyla dayanışma vurgulanarak, yardıma hazır oldukları bildirildi.

18 Mart’taki zelzele 65,7 kilometre derinlikte meydana gelmişti. BNO News’e nazaran, Pasifik Tsunami İhtar Merkezi’nden yapılan yazılı açıklamada, sarsıntı sonrası tsunami tehdidinin olmadığı kaydedilmişti.

Depremin komşu ülke Peru’da da hissedildiği tabir edilmişti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir