Fransa basını: Muhafazakar kadınlar Erdoğan’a sırt çeviriyor

Türkiye’de 14 Mayıs’ta yapılacak Cumhurbaşkanlığı ve milletvekili seçimleri yaklaşırken, dünya basını da adayların kazanma ihtimalini ve seçimin muhtemel sonuçlarını ele alan değerlendirmeler yayınlamaya devam ediyor.

France24 haber sitesinden Shona Bhattacharyya ve Ludovic de Foucaud, “Seçimler yaklaşırken muhafazakar bayanlar Erdoğan’a sırt çeviriyor” başlıklı haberlerinde, “Ekonomik sakinlik sürerken, genç Türkler iktidardaki AKP’ye daha az hayranken ve muhalefet sonunda birleşmişken Türkiye’deki 14 Mayıs seçimleri Cumhurbaşkanı Erdoğan için bilinmeyen görünüyor. Birçok vakit seçmen tabanının sac ayaklarından olan muhafazakar bayanların takviyesi de seçimler yaklaşırken eskisi kadar güçlü durmuyor” değerlendirmesinde bulundu.

‘20 YIL GEÇTİ VE BAYANLAR DEĞİŞTİ’

Erdoğan’ın iktidara geldikten sonra ‘kendilerini ötekileştirilmiş, hatta ihmal edilmiş hisseden başörtülü, muhafazakar bayanlar için bir umut timsali haline geldiğini’ aktaran France24, başörtülü bayanların Erdoğan devrinde daha geniş özgürlüklere sahip olduğunu kaydetti. AK Partili Hasret Zengin’in 20 yıl sonra “Kadınlar değişti” kelamlarına atıfta bulunan France24, “Erdoğan’ın birinci yıllarında en yılmaz destekçisi olanlar, 14 Mayıs’taki Cumhurbaşkanlığı ve milletvekili seçimlerinde ona sırt çevirebilir” yorumunu yaptı.

‘KADINLARA NAZARAN BAŞÖRTÜSÜ YASAĞININ KALKMASI KÂFİ DEĞİL’

‘Erdoğan’ın Türk kamuoyuna sık sık başörtüsü yasağının kaldırılmasına nasıl yardımcı olduğunu hatırlattığını’ belirten haber sitesi, “Erdoğan, bayanlar için seleflerinden çok daha fazlasını yaptığına inanıyor; lakin, pek çok bayan atılan bu adımın tek başına kâfi olmadığı görüşünde” müşahedesini paylaştı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ‘konuşmalarının bayanın toplumdaki yerine ait klasik bir bakış açısını ortaya koyduğunu’ da kaydeden France24, Türkiye’nin Cumhurbaşkanlığı kararıyla İstanbul Sözleşmesi’nden çıkma sürecini ve Erdoğan hükümetinin LGBTİ+lara karşı bir telaffuz ve siyaset benimsediğini hatırlattı.

‘DÜNÜN MAĞDURU BUGÜN BASKI UYGULUYOR’

Erdoğan’ın tahminen de şimdiye kadar en şiddetli seçimlerle karşı karşıya olduğunu aktaran France24, Hasret Zengin’in 6284 sayılı Ailenin Korunması ve Bayana Karşı Şiddetin Önlenmesine Dair Kanun’un ‘kırmızı çizgileri’ olduğunu söylediğini, KADEM’in buna takviye verdiğini ve RTÜK’ün Kızılcık Şerbeti’ne verdiği cezayı da hatırlattı.

Kadın Cinayetlerini Durduracağız platformunun datalarına nazaran 23 bayanın mart ayında erkek şiddeti sonucunda hayatını kaybettiğini aktaran haber sitesi, muhafazakar bayanların homojen bir blok olmadığını hatırlatarak, Tulane Üniversitesi’nden Prof. Esra Özcan’ın şu kelamlarına yer verdi: “Bence AKP muhafazakar bayanların kimi kesitlerini kaybetti… Genç muhafazakar bayanlar, AKP’nin gittiğini görmek istiyor. AKP’nin eskinin mağdurundan şimdinin baskıcısına evrilmesi karşısında büyük hayal kırıklığı yaşıyorlar. Bu bayanlar, kendilerini Müslüman olarak tanımlıyor ve Müslümanları baskıcı olarak görmek istemiyor.”

‘ERDOĞAN’A OY VERMEYECEĞİM ZİRA BAŞIMLA DÜŞÜNMEYE BAŞLADIM’

Haberlerine daha evvel Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı ve AK Parti’yi sevdiğini söyleyen Başakşehirli Ayşe’nin kelamlarıyla başlayan iki gazeteci, habere yeniden Ayşe’nin kelamlarıyla son verdi: “14 Mayıs’ta Erdoğan’a oy vermeyeceğim. Zira artık başımla düşünmeye başladım.” Öte yandan, habere nazaran, bu durum Ayşe’nin muhalefete oy vereceği manasına gelmiyor. Ayşe, bu sefer birinci sefer oy kullanmayacağını söyledi. (DIŞ HABERLER)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir