Fransa’da emeklilik isyanı sürüyor: 310 gözaltı

Fransa Başbakanı Elisabeth Borne’un, bir yasa tasarısının Meclisten oylama yapılmadan geçmesini sağlayan Anayasa’nın 49. hususunun 3. fıkrasını emeklilik ıslahatına ait tasarı için devreye sokması sonrası ülke genelinde binlerce kişi sokağa çıktı. Paris, Marsilya, Bordo, Nantes ve Amiens başta olmak üzere birçok kentte düzenlenen protestolarda göstericilerle polis ortasında sert arbede yaşandı.

Maketleri ateşe verildi

Dijon kentinde de göstericiler beraberinde getirdikleri Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, Başbakan Elisabeth Borne, Hükümet Sözcüsü Olivier Veran ve Çalışma Bakanı Olivier Dussopt’un maketini ateşe verdi.

İçişleri Bakanı Gerald Darmanin, Fransız Radyosu RTL’de, dünkü şovlar nedeniyle 258’i başşehir Paris’te olmak üzere 310 kişinin gözaltına alındığını açıkladı. “Muhalefet etmek yasal, şovlar yasal lakin serserilik ve şiddete yol açan serserilik değil” diyen Darmanin, kentteki değerli kurumlara yönelik güvenliği artıracaklarını açıkladı.

Bourgogne-Franche-Comte Valiliği ise bölgedeki tahribatlar nedeniyle devlet ismine hata duyurusunda bulunulacağını belirtti.

Fransa Başbakanı Borne, dün bir yasa tasarısının meclisten oylama yapılmadan geçmesini sağlayan Anayasa’nın 49. hususunun 3. fıkrasını, emeklilik ıslahatına ait tasarı için devreye koyduğunu açıklamıştı.

Başbakan’ın açıklaması sonrası Paris başta birçok kentte halk sokaklara dökülmüştü.

Paris’te polislerin meydandan tahliye ettiği göstericiler, dağıldıkları orta sokaklarda çöp, araç ve kimi kamu mallarını ateşe vermişti.

Anayasa’nın 49. hususunun 3. fıkrası

Anayasa’nın 49. unsurunun 3. fıkrası, yasa tasarısının oylanmadan Ulusal Meclisten geçirilmesi için hükümete yetki veriyor ve buna karşı muhalefetin gensoru önergesi sunmasına imkan sağlıyor. Gensoru önergesi, Meclisteki milletvekillerinin çoğunluğunun dayanağını alırsa hükümet düşüyor.

Önerge, Mecliste çoğunluk tarafından desteklenmediğinde ise yasa tasarısı, Mecliste oylanmadan geçilmiş sayılıyor ve Senatonun önüne geliyor. Başbakan Borne’un içeriğini 10 Ocak’ta açıkladığı emeklilik ıslahatına karşı kitlesel grev ve şovlar için Fransızlar tekraren sokağa indi. Milyonlarca Fransız’ın karşı çıkarak kitlesel grevler ve şovlar başlattığı ıslahat, emeklilik yaşının kademeli olarak 2030’a kadar 62’den 64’e çıkarılmasını içeriyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir