Kanada’da Kral Charles’a isyan: 14 milletvekili bağlılık yeminini reddetti!

Kanada’nın Quebec eyaletinde bu ay başında yapılan seçimlerde, Parti Quebecois ve Quebec Solidarity listelerinden eyalet parlamentosuna seçilen toplam 14 milletvekili, Kanada Anayasası’na nazaran belirlenen yemin metnindeki Kral 3. Charles’a bağlılık sözlerini çıkarıp, yalnızca Quebec halkına bağlılık yemini etti.

Parti Quebecois Önderi Paul St-Pierre Plamondon, yeminin manalı ve samimi olması gerektiğine inandığını belirterek, Quebeclilerin bir monarşiye yemin etmeye asla istek göstermediğini kaydetti.

“BU YEMİN BİR MECZUP GÖMLEĞİ” 

St-Pierre Plamondon, milletvekilliği yemininin “Quebec halkının seçilmiş her temsilcisini ikiyüzlülüğe mahkum ettiğini” tabir ederek, “Bu yemin; bütün partilerden seçilenleri, inanmadıkları bir şeye ve hasebiyle palavra yere yemin etmeye, kelamının pahasını lekelemeye ve bunu birinci harekette yurttaşların temsilcisi olarak yapmaya zorlayan bir meczup gömleği” dedi.

Quebec’in bağımsız bir devlet olmasını savunan Quebec Solidarity üyesi 11 milletvekili de, içeriğinde Kral’a bağlılık tabirleri bulunan yemini etmeyi reddetti.Quebec Solidarity Sözcüsü Gabriel Nadeau-Dubois, kendisine parti üyelerinin yasama meclisine girmelerine, tartışmalara katılmalarına yahut oy kullanmalarına müsaade verilmeyeceğini, fakat yasama vazifelerine ve maaşlarına erişebileceklerinin söylendiğini duyurdu.

Kanada Anayasası’na nazaran, tüm eyalet yasama meclislerinin ve federal parlamento üyelerinin misyona başlamadan evvel kraliyete sadakat tabirlerinin de bulunduğu bir metinle yemin etmeleri gerekiyor.

Quebec eyalet maddeleri, eyalet parlamentosuna seçilenlerin, kraliyete sadakatin yanısıra Quebec halkına da ikinci bir yemin ile bağlılık bildirmelerini mecburî kılıyor.

Kanada genelinde, eski İngiltere Kraliçesi 2. Elizabeth’in vefatının akabinde başlayan monarşi tersi telaffuzlar, Quebec eyaletindeki ayrılıkçı siyasetçilerin gündemindeki tazeliğini muhafazaya devam ediyor.

Kanada’da her yıl klâsik olarak yapılan ankette son olarak geçen yıl Kanadalıların yüzde 45’inin, ülkeyi Kraliçe yerine seçilmiş bir devlet liderinin yönetmesini tercih ettikleri ortaya çıkmıştı.

KAYNAK: AA

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir