Mithat Sancar’dan gözaltı tepkisi: Sandığa darbe girişimi

Diyarbakır merkezli 21 vilayette Kürt gazeteci, sanatçı, siyasetçi, hukukçu ve sivil toplum örgütü yöneticilerine yönelik operasyon kapsamında 150’yi aşkın kişinin gözaltına alınmasına yönelik değerlendirmede bulunan HDP Eş Genel Başkanı Mithat Sancar “100 arkadaşımız gözaltına alınabilir lakin yüzlerce arkadaşımız devam eder” dedi.

Artı TV canlı yayınında Genel Yayın Yönetmeni Ali Duran Topuz, Ankara Temsilcisi Kemal Avcu ve Nalin Öztekin’in sorularını yanıtlayan Mithat Sancar “AKP-MHP ittifakı, bu operasyonları muhalefet içerisinde ayrışma yapmak maksadıyla yapıyor” sözlerini kullanarak Millet İttifakı Cumhurbaşkanı Adayı Kemal Kılıçdaroğlu’nun bu operasyona sessiz kalmayacağını düşündüğünü söyledi:

“HDP’ye yahut Yeşil Sol Parti’ye yönelik bu cins operasyonlarda muhalefeti de arafta bırakma, tereddüt içinde tutma üzere bir taktik var. Bir hesap var. Yani AKP-MHP bloku burada operasyonu hem kendi yolunu açmak için hem de muhalefet bloku içinde ayrışma yahut soğukluk yaratma hesapları da yapıyor. Ben burada muhalefetin tümünü birden kıymetlendirmek yerine, Millet İttifakı’nın ortak adayı sayın Kılıçdaroğlu’nun bu konuda reaksiyonsuz kalmayacağına inanıyorum. Güçlü bir reaksiyon ortaya koyacağını, bu durumu pahalandıran bir açıklama yapacağını bekliyorum açıkçası. Bu problem hakikaten sadece Yeşil Sol Parti sorunu değil, bundan ibaret değil. AKP-MHP blokunun her türlü yola başvurabileceğine dair bir örnek…”

Cumhurbaşkanı adayı çıkarmamalarının temel nedeninin iktidara kaybettirmek olduğunu belirten Sancar, “Bu iktidardan kurtulmakla değişimin yolunu biz açacağız. Lakin değişimin yolu, biz çok güçlü bir formda seçime ve Meclis’e girersek açılır. Bu nedenle temel stratejik amacımız AKP-MHP iktidarına Erdoğan’a kaybettirmek. Siz Millet İttifakı’na oy vereceğim derseniz bu bizim stratejimize de uyar. Lakin eşit yurttaşlık, güçlü demokrasi istiyorsanız bizi güçlendirin. Şayet parlamentoya güçlü giremezsek, cumhurbaşkanlığı seçiminde muhalefet kazansa bile değerli bir değişim beklenemez” tabirini kullandı.

Sancar 14 Mayıs amaçlarını ise şöyle anlattı: “HDP olarak amacımız 15 vekil çıkarmaktı. Artık Yeşil Sol olarak amacımız yüzde 15’in üstüne çıkmaktır. Kendimize çıta olarak yüzde 15 oy oranını belirledik. İttifakla bir bütün olarak ise yüzde 20’ye tırmanmayı istiyoruz. Bunun en az 100 vekil olacağını varsayım ediyoruz. Yüz vekil birebir vakitte sembolik bir manada taşıyor. Türkiye’nin yeni yüzyılı, Türkiye’nin yeni yüzleri, yeni ömrün yüzleri, tahlilin, barışın, demokrasinin yüzleri…100’ün üstü, çok daha güçlü bir biçimde bu maksatlara yürümemizi sağlayacaktır.” (HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir