Tabipler Birliği Başkanı Şebnem Korur Fincancı gözaltında! O anlar kamerada

Son dakika: Türkiye Tabipler Birliği (TTB) Lideri Şebnem Korur Fincancı, ‘TSK, kimyasal silah kullanıyor’ palavrasının akabinde gözaltına alındı.

“TERÖR ÖRGÜTÜ PROPOGANDASI YAPMAK” CÜRMÜNDEN GÖZALTINDA

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığından yapılan açıklamada, TTB Başkanı Korur’un, 20 Ekim’de PKK/YPG silahlı terör örgütünün kelamda yayın organına yaptığı açıklamalar nedeniyle Terör Cürümleri Soruşturma Ofisince başlatılan soruşturma kapsamında, 3713 sayılı Terörle Çaba Kanunu’nun 7/2 unsuru yeterince “terör örgütü propagandası yapmak” hatasından gözaltına alındığı belirtildi.

BAŞSAVCILIKTAN MİSYONDAN ALINMASI İÇİN TALEP

Açıklamada, “Ayrıca Cumhuriyet başsavcılığımızca ismi geçen şüphelinin hala devam ettirdiği Türk Tabipleri Birliği Merkez Kurulu Başkanlığı vazifesine, 6023 sayılı Türk Tabipleri Birliği Kanunu’nun ‘Amaçları dışında faaliyet gösteren Türk Tabipleri Birliğinin merkez ve tabip odalarındaki sorumlu organlarının vazifelerine son verilmesine ve yerlerine yenilerinin seçilmesine, Sıhhat Bakanlığının yahut bulundukları yer Cumhuriyet başsavcılığının istemi üzerine’ formundaki Ek 2. hususunun 2. fıkrası yeterince son verilmesine, birebir hususun 3. fıkrasında düzenlenen yordamla yerine yeni merkez konseyi başkanı seçilmesine karar verilmesi için nöbetçi asliye hukuk mahkemesi nezdinde talepte bulunulmuştur.” tabirlerine yer verildi.

TTB’DEN AÇIKLAMA: HOCAMIZA YAPILANLARI KABUL ETMİYORUZ

Fincancı’nın gözaltına alınması sonrası açıklama yapan Türk Tabipler Birliği, “Bir müddettir yürütülen linç kampanyasının akabinde bugün gözaltına alınan hocamız Dr. Şebnem Korur Fincancı’ya yapılanları asla kabul etmiyoruz. Hocamıza ve örgütümüze sahip çıkarak çabamızı sürdüreceğiz!” sözlerini kullandı.

SKANDAL KELAMLARA SORUŞTURMA BAŞLATILMIŞTI

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, Türk Tabipleri Birliği (TTB) Lideri Şebnem Korur Fincancı hakkında, PKK/YPG’nin kelamda yayın organına açıklama yaptığı gerekçesiyle soruşturma başlattı.

Başsavcılıktan yapılan açıklamaya nazaran soruşturma, “terör örgütü propagandası yapmak” ve “Türk milletini, Türkiye Cumhuriyeti Devletini, devletin kurum ve organlarını aşağılama” suçlarından açıldı.

İLK REAKSİYON HDP’DEN

PKK’nın siyasi uzantısı HDP’nin resmi Twitter hesabından, TTB Başkanı için destek açıklaması yapıldı.

Açıklamada şu tabirlere yer verildi:

“Şebnem Korur Fincancı’nın gözaltına alınması iktidarın kabahatlerini örtbas etme telaşıdır. Şebnem Hoca Türkiye toplumunun vicdanıdır, bilimin ve meslek onurunun gereğini yerine getirmiştir. Bu hücumlarla gerçeği gizleyemez, toplumu susturamazsınız.”

NE DEMİŞTİ?

TTB Başkanı Fincancı, Türk Silahlı Kuvvetleri’nin PKK’ya yönelik gerçekleştirdiği operasyonlarda kimyasal silah kullandığını öne sürmüştü.

Teröristlerin cesetlerini incelediğini söyleyen Fincancı, “Daha evvel de incelemiştim. Hudut sistemini direkt tutan toksik gazlardan birisi kullanılmış durumda. Çok çeşitli kimyasal silahlar var. Her ne kadar kullanılması yasak olsa da ne yazık ki çatışmalarda kullanıldığını görüyoruz.” diye konuştu.

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN’DAN DEĞİŞİKLİK MESAJI

Cumhurbaşkanı Erdoğan, TTB lideriyle ilgili yargının harekete geçtiğini ve gerekirse yasal düzenlemeyle bu ismin değişmesini sağlayacaklarını belirtmişti.

BAHÇELİ: TÜRK VATANDAŞLIĞINDAN ÇIKARILSIN

MHP Genel Lideri Devlet Bahçeli, “Türk Tabipler Birliği Lideri ve başkalarının Türk vatandaşlığından çıkarılması akla en yakın yollardan birisidir” diyerek reaksiyon göstermişti.

MSB REAKSİYON GÖSTERMİŞTİ

Milli Savunma Bakanlığı (MSB) kimyasal yalanın akabinde şu açıklama yapmıştı:

HDP’Lİ VEKİLLER DAYANAK VERDİ

Fincancı hakkında açılan soruşturmanın akabinde, HDP’den de TTB Lideri’ne takviye gecikmemişti.

HDP’li milletvekilleri Pervin Buldan, Mithat Sancar, Meral Danış Beştaş ve Serpil Kemalbay, Fincancı’ya takviye bildirileri paylaşnıştı.

KAYNAK: AA, HABER7

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir