Türkiye turistik treni sevdi

ANKARA (İGFA) – Trenin yalnızca bir ulaşım aracı değil, turizmin canlandırılmasından sanatın çeşitli alanlarının geliştirilmesine kadar çok kıymetli fırsatlar sunan bir araç olduğunu vurgulayan Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu, bu kapsamda Ankara-Kars parkurunda Doğu Ekspresi’ne alternatif olarak turizm maksatlı Turistik Doğu Ekspresi’nin sefere konulduğunu hatırlattı.

Bakan Uraloğlu, sezon seferlerine ait bilgi vererek, “Turistik Doğu Ekspresi, Ankara-Kars istikametinde 42, Kars-Ankara tarafında 42 olmak üzere toplam 84 tren sefer yaptı. Periyot sonu prestijiyle bu seferlerde 11 bin 611 yolcu seyahat etti.” dedi.

Turizm emelli işletmeye alınan Turistik Doğu Ekspresi’nin yaklaşık 3’er saat durduğu Erzincan, Erzurum, İliç, Divriği ve Sivas’ta yolcuların Anadolu’yu keşfederken bölgenin ekonomik, toplumsal ve kültürel hayatına hareketlilik getirdiğine dikkati çeken Bakan Uraloğlu, bu sayede bölgenin potansiyelinin harekete geçirilmesine de katkı sunulduğunu lisana getirdi.

“SEYAHATSEVERLERE İKİ YENİ ROTA YOLDA”

Anadolu’yu trenle keşfetme gayesiyle yola çıkacak gezginlere bir müjdelerinin daha olduğunu vurgulayan Bakan Uraloğlu, “Seyahatsever gezgin vatandaşlarımıza orijinal iki rota daha sunuyoruz. Ankara ile Diyarbakır arasında Ankara-Diyarbakır-Ankara Turistik Treni, Ankara ile Tatvan ortasında ise Ankara-Tatvan-Ankara Turistik Treni işletilmeye başlanacak. Turistik trenler, konut konforunda seyahat imkanı sağlayan 9 yataklı vagon ile yemekli vagondan oluşacak.” tabirlerini kullandı.

Trenlerin geçtiği yol üzerindeki duruşlarda doğal, tarihi ve kültürel bedelleri görme imkanı sunulacağını belirten Uraloğlu, şunları kaydetti:

“Ankara-Diyarbakır-Ankara Turistik Treni başşehirden 19 Nisan Cuma günü saat 15.55’te, Diyarbakır’dan ise 21 Nisan Pazar günü saat 12.00’de hareket edecek. Ankara-Diyarbakır seferinde tren, Malatya’da 3 saat, Diyarbakır-Ankara seferinde ise Yolçatı’da 4 saat, Kayseri’de 3 saat turizm emelli duracak. Ankara-Tatvan-Ankara Turistik Treni ise Ankara’dan 17 Nisan Çarşamba günü saat 15.55’te, Tatvan’dan ise 19 Nisan Cuma günü 06.35’te hareket edecek. Ankara-Tatvan seferinde Elazığ’da 4 saat, Tatvan-Ankara seferinde Palu’da 3 saat, Elazığ’da 4 saat ve Kayseri’de 3 saatlik turizm emelli duruş yapılacak. Trenlerimiz, hazirana kadar makul günlerde karşılıklı hizmet verecek ve muhakkak merkezlerde duracak. Bu trenlerin bilet satışları ise bu hafta başladı.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir