Yangından etkilenmişti: Karakulak ‘Defne’, doğaya bırakıldı

Marmaris Bördübet’de geçen 21 Haziran’da çıkan orman yangınında, karakulak, bozayı, kurt ve su samuruna mesken sahipliği yaptığı için 2020’de Tarım ve Orman Bakanlığı’nca ‘korunan alan’ ilan edilen ‘Bördübet Yaban Hayatı Geliştirme Alanı’nın yüzde 90’ı kül oldu.

Yaban Hayatı Uzmanı Dr. Yasin İlemin, yangın sırasında ve sonrasında karakulakların alevlerden diğer alanlara kaçtığını tespit etti. İlemin, dün Datça’nın Balıkaşıran mevkindeki bir otelin sonları içeresinde karakulak olduğu istikametinde ihbar aldı.

Bölgeye giden İlemin, kurduğu tuzak ile 5 aylık dişi karakulağı yakaladı. İlemin tarafından denetimleri yapılan ve sağlıklı olduğu belirlenerek ‘Defne’ ismi verilen karakulak, Datça-Marmaris ortasındaki ormana bırakıldı.

‘KARAKULAKLARIN YANGINDAN NASIL ETKİLENDİĞİNİN İŞARETİ’

Yaban Hayatı Uzmanı İlemin, tesis içinde farklı vakitlerde son 2 aydır karakulak görüldüğünün ihbarını aldıklarını kaydederek, şu sözleri kullandı:

“Bördübet yangınından evvel tesis içinde karakulak görülmemesi ve yangından sonra görülmesi, karakulakların bu yangından nasıl etkilendiğinin işareti. Yaptığımız birinci incelemelerde kendine yeni habitatlar bulma arayışı sırasında tesis sonlarına girmiş dişi bir karakulak olduğunu anladık. Tesiste insan faaliyetleri az ve yarı doğal bir alan. Fakat yaptığımız değerlendirmelere nazaran karakulağın burada bulunmasının onun gelecekteki yaşantısı için risk doğuracağını anladık. Dişi karakulağın 5 aylık olduğunu, civarda annesinin bulunmadığını tespit ettik.

Karakulaklar olağanda 7-8 aylıktan itibaren annelerinden yavaş yavaş ayrılırlar. Bu küçük dişinin 3-4 aylıkken yangına bağlı olarak annesini bir biçimde kaybettiğini, son 2 aydır yanmamış ormanlık alanlarda ve tesis içinde avladığı canlılar ile hayata tutunduğunu anladık. Hakikaten tesis içinde yaptığımız incelemelerde rahat bir biçimde avlanıp beslendiğini de gözlemledik. Kendisi dirençli bir dişi, biraz zayıf olduğunu lakin sağlıklı olduğunu gördük. Bu dişi karakulağa ‘Defne’ ismini verdik. Tabiata geri bıraktığımız alanlarda defne ağacı bol ölçüde mevcut. Ayrıyeten yaban mersini, günlük ağaçları da bıraktığımız bölgede yayılış gösteren bitki cinslerinden.

Bu alanda bolda ölçüde avlayabileceği canlılar mevcut. Ayrıyeten su kaynakları açısından da güçlü bir alana bırakmış olduk. Önümüzdeki haftalarda bölgede başlayacak yağışlar ile besin kaynaklarının daha da artacak olması sayesinde sağlıklı bir formda gelişimini tamamlayacağını düşünüyoruz. Kendisini fotokapanlar ile izlemeyi belirli bir büyüklüğe gelince de uydu vericisi takmayı planlıyoruz.”

‘AKDENİZ HABİTATLARININ SON YABAN KEDİLERİ’ PROJESİ

İlemin, bölgede son 2 yılda yaşanan orman yangınlarının karakulak ve öteki yaban hayvanlarının habitatlarının etkilediğine dikkati çekerek, “Karakulakların korunması için Tarım ve Orman Bakanlığı ile Avrupa Birliği iştirakinde Tabiat Müdafaa ve Ulusal Parklar (DKMP) uyumunda tıp müdafaa hareket planı projesi yürütülüyor. Tıpkı vakitte, NATURA Derneği yürütücülüğünde Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi, DKMP uyumunda, ‘Akdeniz Habitatlarının Son Yaban Kedileri’ projesi kapsamında bölgedeki karakulak ve yaban kedisi popülasyonlarının bölgedeki orman yangınlarından nasıl etkilendiği üzerine araştırma projemize devam ediyoruz” diye konuştu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir