Yeşil Sol adayı Akyol: Türkiye’nin en büyük sorunu Tayyip Erdoğan

İZMİR – 24 Haziran 2018 genel seçimlerinde HDP’nin 27 bin 500 oy aldığı Denizli’de, Yeşil Sol Parti’nin seçim çalışmaları sürüyor. Kentin merkezi birçok noktasında seçim ofisi açan partinin 7 kişilik milletvekili aday kümesi ise mahalle mahalle dolaşarak Denizlili seçmenin problemlerini ve taleplerini dinliyor. Yeşil Sol Parti’nin Denizli’deki milletvekili adaylarından birisi olan Diş Tabibi Dr. Şenol Akyol seçime kısa bir mühlet kala sorularımızı yanıtladı.

‘BU TOPLUMA BİR BORCUM OLDUĞUNA İNANIYORUM’

Neden milletvekili adayı oldunuz?

Eğitimli, aydın beşerler siyasete girmediği sürece toplum görgüden uzak, bilgisiz, çıkarcı bireyler tarafından yönetilmeye mahkum olurlar. Benim bu topluma bir borcum olduğuna inanıyorum. Halk için siyaset yaparak bu borcumu ödemek istiyorum ve onun için aday oldum. Eflatun da ”siyaset ile uğraşmayacak kadar akıllı olanlar, daha aptallar tarafından yönetilerek cezalandırılırlar” demiştir. bin yıllar evvel, hiçbir şey değişmemiş, biz bunu değiştirmeye geliyoruz.

‘BÜTÜN CANLILARI YERYÜZÜNÜN ASLİ ÖGESİ SAYDIĞI İÇİN YEŞİL SOL’DAYIM’

Neden Yeşil Sol Parti’den aday oldunuz?

Ben Yeşil Sol Parti’nin kurucu üyesiyim. Denizli Vilayet Örgütü’nün de kurucu eş sözcüsüydüm. Hayal ettiğim, ekolojist, insan haklarına dayalı, hayvanları ve yeryüzünün bütün canlılarını yeryüzünün asli ögesi sayan bir siyasi yapı olduğu için Yeşil Sol’dayım.

‘İKTİDARI SANDIĞA GÖMERSEK HALKIN UMUTLARI YEŞERECEK’

İktidar da muhalefet de 14 Mayıs 2023 seçimine farklı bir kıymet atfediyor. Sizce bu seçimi kritik kılan ne?

Bu seçim tarihi bir kıymete sahip. Tek adam rejiminin devam etmesi halinde ülke üzerindeki karanlık tablo daha kararacak, halkın bir daha seçimle kendi iktidarını kurma hayali kalmayacaktır. Şayet bu iktidarı, kötülük bloğunu sandığa gömersek halkın umutları yeşerecek, nefes alacak bir alan açılacak.

‘TÜRKİYE’NİN EN BÜYÜK SORUNU TAYYİP ERDOĞAN’DIR’

Size nazaran Türkiye’nin en kıymetli sıkıntıları nelerdir?

Aslında Türkiye’nin en büyük sorunu Recep Tayyip Erdoğan’dır. Ekolojik yıkım başta olmak üzere siyasallaşan yargı sistemi, geri dönüşü sıkıntı olan kırsalın boşaltılıp tarım ve hayvancılığın yok edilmesi, eğitimin içinin boşaltılması ve İslamcı yapıların eline verilmesi, üniversitelerin sayısının çok artırılarak eğitimin vasatlaştırılması, sıhhatin metalaştırılıp satılabilir bir mal haline getirilmesi, bayanların ikinci sınıf insan muamelesi görüyor olması, işçileştirilen çocukların sıkıntıları üzere sayamayacak kadar çok sıkıntılar yumağıyla karşı karşıyayız. Bu meselelerin tahlili olanaksız değil. ‘Çözüm üçüncü yol, Yeşil Sol’ diyoruz.

‘SAĞLIK SİSTEMİ ÜZERİNE ÇALIŞMA YAPMAK İSTİYORUM’

Nasıl bir Türkiye hayal ediyorsunuz, milletvekili olduğunuz takdirde birinci olarak hangi çalışmaları hayata geçireceksiniz?

Hiçbir vatandaşımızın ‘Aç kalır mıyım?’ derdi yaşamadığı, eğitim, sıhhat, ulaşım, barınma başta olmak üzere her hizmetin kamu eliyle sunulduğu, herkesin kendi kelamını kurabildiği, kimliğini, inancını, cinsel yönelimini anasız fakatsız yaşayabildiği eşit, özgür bir ülke hayal ediyorum. Şayet seçilir de Meclis’e girersem birinci yapacağım çalışma sıhhat sistemi üzerinde olacak. Tabip olmamdan kaynaklı sıhhat sistemi üzerinde çalışmalar yapmak istiyorum. Ekolojik uğraş başta olmak üzere halkımızın bugüne dair ne kadar sorunu varsa tahlil için elimden gelenin en fazlasını yapmaya çalışacağım.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir