Zonguldak’ta 118 öğrenci yemekten zehirlendi

Çaycuma ilçesinde taşımalı eğitim kapsamında okullarında dağıtılan yemekten yiyen öğrenciler, meskenlerine gittiklerinde rahatsızlıklar hissederek aileleri tarafından hastaneye götürüldü. 118 öğrenci besin zehirlenmesi kuşkusuyla tedaviye alındı. Olayla ilgili inceleme başlatılırken hem yemek fabrikasının mutfağından hem de okullarda günlük örnek olarak saklanan yemekten numune alınarak test için Bolu’da bulunan laboratuvara gönderildi.

İl Ulusal Eğitim Müdürü Züleyha Aldoğan da hastaneye gelerek yetkililerden bilgi aldı. Çaycuma’da yaklaşık 5 bin 230 öğrenciye taşımalı eğitim kapsamında yemek hizmeti verildiğini açıklayan Aldoğan, “Şu an itibariyle 118 öğrencimizin mide bulantısı ve kusma belirtileriyle hastaneye müracaat ettiğini öğrendik. 16 öğrencimize yatış verildi. Denetim maksatlı tolere edemeyeceğini düşündükleri öğrenciler olduğunu söyledi başhekim yardımcımız. Başka öğrencilerimizin bir kısmına da serum takıldı. Bu türlü besin zehirlenmesi üzere bir durum olduğunda yedikten en geç 5-6 saat itibariyle baktığımızda Allah’a şükür sayı inşallah artmaz. Bir saat içinde sayı netleşir. Şükür, çok önemli bir durum yok. Yemekten alınan numune İlçe Tarım Müdürlüğü tarafından Bolu’ya gönderildi. Sonucuna nazaran gerekli süreç yapılacak. Şu anki ihtimal menüde patatesli tavuk, makarna, salata olduğu söylendiği için tavuk üzerinde duruluyor fakat kesin bir yorum yapmak istemiyorum. Bütün velilerimize geçmiş olsun, yavrularımız bizim gözbebeğimiz” dedi.

Çocuğunun Cumhuriyet Ortaokulu’na gittiğini belirten Özkan Öncü, “Eve geldiğinde mide bulantısı ve kusmayla karşılaştık. Öteki veli arkadaşlarla haberleşip hastaneye geldik” dedi.

6’ncı sınıf öğrencisi Defne Öncü, “Midem çok bulandı, halsizdim. Serumdan sonra kendimi topladım” diye konuştu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir