ABD’de başkan adayı DeSantis seçim kampanyasına başladı

ABD 2024 Başkanlık seçimleri için Cumhuriyetçi Partiden adaylığını ilan eden Florida Valisi Ron DeSantis, seçim kampanyasına Iowa eyaletinden başladı.

Seçim kampanyasında konuşan DeSantis, ABD Başkanı Joe Biden’ın Delaware eyaleti için yaptığı 37 yıllık senatörlük misyonuna atıfta bulunarak,

“Büyük Amerika’nın geri dönüş tipi kampanyasının, Biden’ı Delaware’deki bodrumuna geri göndereceğimizi bilerek başladığını bildirmek benim için şahane.”

dedi.
ABD’nin

“yanlış tarafta ilerlediğini”

belirten DeSantis, ülkenin Meksika hududunda yaşanan yasa dışı geçişler ve borç limiti krizi üzere ülkeyi meşgul eden sıkıntıların bunu tasdiklediğini aktardı.
DeSantis,

“ABD’nin düşüşü kaçınılmaz değil. Bu bir seçim ve ülkemiz için yeni bir taraf seçmeliyiz.”

şeklinde konuştu.
Cumhuriyetçi lider adayı DeSantis

“Büyük Amerika’nın geri dönüş turu”

adı altında Iowa, New Hampshire ve South Carolina eyaletlerindeki 12 kentte 4 günlük seçim kampanyası yürütecek.

ABD Temsilciler Meclisinde 2013’ten 2018’e kadar milletvekilliği yapan DeSantis, Donald Trump’a yakınlığıyla tanındı. DeSantis, 2019’dan bu yana Florida Valisi olarak misyon yaptığı mühlet boyunca da iç siyasette muhafazakar seçmene hitap eden adımlarıyla öne çıktı.

Aşı zaruriliği, kürtaj ve sistemsiz göçmenlerin ülkeye gelişine sınırlamalar getiren yasa tasarılarına imza atan DeSantis, cümbüş merkezi Walt Disney World’un özerkliğini feshetmesiyle gündeme gelmişti.

DeSantis, 2024 başkanlık seçimlerine adaylığını 24 Mayıs’ta yayınladığı görüntü iletisiyle resmen duyurmuştu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir