Sağanak, kar ve toz taşınımı geliyor: 10 il için turuncu ve sarı kodlu uyarı

Meteorolojinin varsayımına nazaran; mart ayının ortasını görmemize karşın yurt genelinde hava sıcaklıkları yükselmeyecek. 10 vilayet için turuncu ve sarı kodlu ikaz verilirken, yurdun birtakım bölgelerinde ise hafif halde kar görülecek. Doğu Akdeniz, Doğu Anadolu’nun batısı, Güneydoğu Anadolu ile sabah birinci saatlerde Antalya’nın doğu ilçelerinde kuvvetli, Kahramanmaraş, Malatya, Elazığ, Diyarbakır, Gaziantep, Kilis, Şanlıurfa ve Mardin etraflarında çok kuvvetli ve şiddetli olacağı tabir edildi.

Meteoroloji Genel Müdürlüğü’nün günlük hava durumu raporuna nazaran; Türkiye genelinin kesimli ve çok bulutlu, Akdeniz, İç Anadolu’nun doğusu, Orta ve Doğu Karadeniz, Doğu Anadolu’nun kuzey ve batısı, Güneydoğu Anadolu ile Bingöl, Muş, Bitlis, Hakkari, Afyonkarahisar ve Kastamonu etraflarının yağışlı geçeceği kayda geçti.

Genel olarak yağmur ve sağanak, Karadeniz’in iç kesitleri, İç Anadolu’nun doğusu, Doğu Anadolu’nun kuzeydoğusu ile Afyonkarahisar ve Kastamonu etraflarında karla karışık yağmur ve hafif kar biçiminde olması beklenen yağışların; Doğu Akdeniz, Doğu Anadolu’nun batısı, Güneydoğu Anadolu ile sabah birinci saatlerde Antalya’nın doğu ilçelerinde kuvvetli, Kahramanmaraş, Malatya, Elazığ, Diyarbakır, Gaziantep, Kilis, Şanlıurfa ve Mardin etraflarında çok kuvvetli ve şiddetli olacağı iddia ediliyor.

Bu sabah ve gece saatlerinde ise doğu bölümlerde buzlanma ve don olayı görülmesi bekleniyor. Güneydoğu Anadolu’da toz taşınımı bekleniyor. Doğu Karadeniz’in iç bölümleri ile Doğu Anadolu’nun eğimli ve yüksek kesitlerinde çığ tehlikesi riski bulunmaktadır.

Hava sıcaklığı: Yurdun iç ve batı kesitlerinde 2 ila 4 derece artacağı, öteki yerlerde kıymetli bir değişiklik beklenmiyor. Rüzgar: Ekseriyetle kuzey, doğu kesitlerde güney ve güneydoğu istikametlerden hafif arasıra orta kuvvette, Marmara’nın güneybatısı ve Kıyı Ege ile Doğu Karadeniz’in iç kısımlarında kuvvetli (40-60 km/saat) olarak esmesi bekleniyor.

Meteorolojiden gerçekleştirilen açıklamaya nazaran; yağışlar kıyı Ege, Doğu Anadolu’nun batısı ve Güneydoğu Anadolu ile Sivas, Kahramanmaraş, Şırnak ve Hakkari etraflarında kuvetli bir halde görülecek. Öbür yandan yağışların Adıyaman vilayet geneli ile Malatya’nın güney, Kahramanmaraş’ın kuzey ve doğu, Elazığ’ın batı etraflarında çok kuvvetli ve yer yer şiddetli olması bekleniyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir